środa, 13 listopada 2013

Niesporczaki (niedźwiedzie wodne) to najbardziej wytrzymałe stworzenia ze wszystkich do tej pory poznanych:
- w stanie anabiozy (życia utajonego) mogą przetrwać
w temperaturach wahających się między −273°C a 150°C,
- znoszą ciśnienie do ok. 6000 atmosfer, czyli 6 078 000 hPa,
- potrafią przeżyć bez wody do 100 lat,
- przetrwają w przestrzeni kosmicznej.

źródło: internet

wtorek, 12 listopada 2013

źródło: internet
Kolejnym dziwnym mechanizmem obronnym może pochwalić się afrykański płaz - zadziornica włochata.
Zwierzę to, gdy czuje się zagrożone, potrafi złamać kości palców w taki sposób, że przebijają one skórę i pełnią rolę pazurów obronnych.

poniedziałek, 11 listopada 2013

Z CYKLU "DZIWNE ZWIERZĘTA":
Zdjęcie przedstawia albinotycznego żółwia miękkoskorupowego. Spotykany jest w zamulonych bagnach Japonii, Korei, Tajwanu i Chin.
Mimo przyjaznego wyglądu, lepiej się do niego nie zbliżać. Ma bardzo ostre rogowe blaszki, które mogą poważnie uszkodzić ludzkie tkanki.


sobota, 9 listopada 2013


Raflezja Arnolda charakteryzuje się największym kwiatem w królestwie roślin. Jego średnica waha się między 80-100 cm. Waży ok. 10 kg. Roślina ta wydziela zapach gnijącego mięsa, dlatego nazywana jest również "trupim kwiatem".

piątek, 8 listopada 2013

Fotografia przedstawia PACU. Jest to egzotyczna ryba z rodziny piraniowatych, która, ze względu na ocieplanie się wody morskiej, zasiedliła Morze Bałtyckie, a konkretnie wybrzeża Danii i Szwecji. Mierzy do 90cm, waży do 25kg i jest bardzo niebezpieczna.
Jednym z największych przysmaków ryby są...męskie jądra...

źródło: internet

czwartek, 7 listopada 2013

źródło: internet
W ciągu dnia nasz wzrost ulega zmianie, a mianowicie, zmniejsza się o 1-2 cm.
Wahania te spowodowane są wyciśnięciem płynu zapobiegającego tarciu między krążkami międzykręgowymi. W nocy ciecz wypełnia wolne przestrzenie i znów powracamy do swojego "normalnego" wzrostu.

środa, 6 listopada 2013

Jednym z najdziwniejszych mechanizmów obronnych może poszczycić się frynosoma rogata. Jaszczurka ta, gdy czuje się zagrożona, potrafi wystrzelić z oczu strumień krwi. Zdezorientowany drapieżnik odnosi wrażenie, że został zaatakowany jadem.
Trysnąć krwią z oczu może dzięki zaciśnięciu mięśni szyjnych i podniesieniu ciśnienia krwi. Ciecz wydostaje się na zewnątrz kanalikami łzowymi.

Chcecie to zobaczyć? Tutaj macie link do filmiku: http://www.wykop.pl/link/1003719/frynosoma-jaszczurka-strzelajaca-krwia-z-oczu/

źródło: internet

wtorek, 5 listopada 2013

Laseczki i niektóre maczugowce potrafią wytworzyć przetrwalniki (endospory), które chronią je przed niekorzystnymi warunkami, np. zbyt małą lub zbyt dużą temperaturą, złym pH, brakiem wody.

Powstawanie endospory polega na otoczeniu genoforu (materiału gen. bakterii), rybosomów i części cytoplazmy wielowarstwową ścianą złożoną z sacharydów i lipidów.
Ten stan nazywany jest anabiozą.
Po ustaniu złych warunków organizm wraca do dawnej aktywności.

Na rysunku bakteria E. coli.

źródło: internet

poniedziałek, 4 listopada 2013

Czasoprzestrzeń wokół czarnej dziury jest tak zakrzywiona, że suma kątów w trójkącie w pobliżu tego obiektu nie równa się 180º.

Na zdjęciu czarna dziura pochłaniająca gwiazdę.

źródło: internet

niedziela, 3 listopada 2013

źródło: internet
Fitoncydy to związki chemiczne znajdujące się roślinach typu czosnek, cebula, chrzan, mające za zadanie obronę roślin przed patogenami poprzez inhibicję (zatrzymanie, opóźnienie) ich wzrostu. To właśnie fitoncydy nadają tym roślinom charakterystyczny ostry smak.

sobota, 2 listopada 2013




źródło: internet
Hipotetycznie, nadmiar acetonu w organizmie może doprowadzić do samozapłonu.
Związek ten powstaje w wątrobie wskutek utleniania wolnych kwasów tłuszczowych. Zwiększenie produkcji acetonu następuje np., gdy się głodzimy lub nadużywamy alkoholu.

Od XVI wieku odnotowano na razie 120 takich przypadków.

piątek, 1 listopada 2013



Turritopsis nutricula to potencjalnie nieśmiertelna meduza. Zwierzę to może w dowolnym momencie życia cofnąć się do okresu "młodzieńczego". Osiągalne jest to dzięki procesowi transdyferencjacji, czyli przeprogramowaniu komórek macierzystych w taki sposób, że będą dzielić się nie tylko w tkanki, z których pochodzą, ale również w inne, nawet z odmiennych listków zarodkowych. Cykl ten przypuszczalnie może powtarzać się w nieskończoność.

Witam, mam na imię Barbara i będę tu zamieszczać ciekawostki przyrodnicze, ale nie tylko. Mam nadzieję, że czymś Was jeszcze zadziwię. :)